Digitális topológia

A digitális topológia a bináris digitális képek topológiai tulajdonságaival foglalkozik. A legfontosabb kérdése az, hogy az egyes képműveletek megőrzik-e a topológiát. Az alábbiakban Kong és Rosenfeld áttekintő munkájának [2] jelöléseit és tárgyalásmódját követem.

2D mozaikok és rácsok

A 2D euklideszi síkon uniform mintavételezésekkel szabályos poligonokra particionáljuk. [4] 2D-ben csak három szabályos mozaik létezik, vagyis csak a szabályos háromszög, a négyzet, a szabályos hatszög, ill. a kocka egybevágó példányaival lehetséges átfedések nélkül és hézagmentesen lefedni a teret(lásd 1-3. ábrák. A szabályos mozaikok poligonjai egy-egy képlemet határoznak meg, amelyeket pixeleknek nevezzük. Valamennyi szabályos mozaikhoz megadható egy-egy duális rács, amelyek rácspontjainak halmazát a kiinduló mozaik poligonjainak középpontjai alkotják, az élek az élen osztozó poligonok középpontjait kötik össze.


1. ábra Négyzet-mozaik és négyzet-rács


2. ábra Hatszögmozaik és hatszögrács


3. ábra Háromszög-mozaik és háromszög-rács

Szomszédsági relációk

A figyelembevett 2D mozaikokon mintavételezett képeken két poligon (pixel) 1-szomszédos ill. 2-szomszédos, ha azok rendre élen ill. élen vagy csúcson érintkeznek (lásd 4. ábra).


4. ábra Szomszédsági típusok a 2D mozaikokon: a piros elemek a középsőnek 1-szomszédai, a kék elemek pedig a középsőnek 2-szomszédai, de nem 1-szomszédai.

Egység-elem

Az $V$ mozaik azon pontjainak maximális halmazát, melynek bármely két eleme 2-szomszédos, a $V$ egység-elemének nevezzük (lásd 5. ábra).


5. ábra. Egység-elemek a háromszög-, négyszög-, és hatszög-mozaikon

Összefüggőség, komponensek

Pixeleknek egy S halmaza m-összefüggő (m=1,2), ha S bármely két p,q eleméhez megadható olyan pixel-sorozat, amelyre:

Könnyen belátható, hogy az $m$-összefüggőségi reláció reflexív, szimmetrikus és tranzitív. Az $m$-összefüggőség tehát ekvivalencia-reláció, vagyis megadja a $Q$ halmaznak egy osztályozását, ahol az ekvivalencia-osztályokat a $Q$ halmaz $m$-komponenseinek nevezzük.

Példa: az 5. ábra az 1- és 2- összefüggőség közötti különbséget illusztrálja.


6. ábra A kék pixelek halmaza 2-, de nem 1-összefüggő, míg a piros pixelek halmaza 2- és 1-összefüggő is.

Bináris digitális kép

A bináris képek elemei mindössze kettő, a 0 és az 1 értékeket vehetik fel. A digitális bináris képet olyan rendezett ${\sc{P}}=(V,k,\ov{k},B)$ négyessel írjuk le, ahol:

Objektum, üreg

A $\sc P$ digitális kép véges, ha $B$ véges. Digitális bináris képeken a fekete $k$-komponenseket objektumoknak nevezzük. A véges képeken levő egyetlen végtelen fehér $\ov k$-komponenst háttérnek nevezzük, a véges fehér $\ov k$-komponensek pedig a kép üregei. Egy fekete pont izolált, ha egymaga alkot objektumot.


7. ábra. Háromszögmozaikon mintavételezett bináris digitális kép

Határpont, belső pont

A $p ∈ B$ képelem határpont a $(V,k,\ov{k},B)$ képen, ha $p$ $\ov{k}$-szomszédos legalább egy fehér ponttal. Ha egy $p ∈ B$ pont nem határpont, akkor azt belső pontnak nevezzük.

Topológia-megőrző redukciók

A $V$ képpont-halmazon az $\sc{O}$ képművelet egy $P(V)→ P(V)$ leképezés, ahol $P(V)$ a $V$ halmaz hatványhalmazát jelöli. Az $\sc O$ képművelet eredményeként a $(V,k,\ov k,B)$ képből a $(V,k,\ov k,{\sc{O}}(B))$ képet kapjuk. Ha $\sc O(B)⊆ B$ valamennyi $B ⊆ V$ halmazra teljesül, akkor az $\sc O$ képművelet redukció.

Egy 2D redukció topológia-megőrző, ha az alábbi feltételeket teljesíti:

Példa: a 8. ábra egy olyan redukciót mutat be, amely a fenti kritériumok egyikét sem elégíti ki, azaz nem őrzi meg a topológiát.


8. ábra. Példa egy nem topológia-megőrző redukcióra

Egyszerű pixelek

A $p$ fekete pixel egyszerű egy $(V,k,\ov{k},B)$ képen, ha törlése egy topológia-megőrző művelet (azaz a kép topológiája nem függ $p$ színétől.

Az egyszerű képelemek jellemzésére ill. a topológia korrektség vizsgálatára korábban csak négyzet- és kocka-mozaikon mintavételezett képeken értelmezett redukciókra adtak kritériumokat.

1. Tétel: Legyen $p ∈ B$ a $({\sc S},k,\ov{k},B)$ $((k,\ov{k})=(2,1),(1,2))$ képnek egy nem-izolált határpixele.

Kong az egyszerűség vizsgálatára egy további módszert javasolt, amely az ún. "csatolt halmazok" fogalmán alapszik [1]. Ez a modell a pixelhez a 3x3-as környezete alapján hozzárendeli egy négyzet csúcsainak és éleinek egy részhalmazát, melyet a pixel csatolt halmazának nevezünk. Ily módon tehát a pixelek egyszerűsége(mint diszkrét képeken eldöntendő tulajdonságot)folytonos halmazok összefüggőségére vezethető vissza. A csatolt halmaz képzése az alábbi szabályok szerint történik:

2. Tétel: Az (S,2,1,B) képen a $p$ pixel akkor és csak akkor egyszerű, ha $p$ csatolt halmaza és annak komplementere egyszerre összefüggő és nem üres. (Csatolt halmaz komplementerénél a négyzet négy éléből és négy csúcsából álló halmazt (mint univerzumot)kell figyelembe venni.)

Példa: A 9. ábrán négy $\sc S$ mozaikbeli pixel szomszédsági konfigurációja, mellettük pedig a nekik megfelelő csatolt halmazok láthatók. A csatolt halmazhoz tartozó élek és csúcsok piros színnel, a csatolt halmaz komplementérehez tartozó élek és csúcsok zöld színnel vannak jelölve. Vegyük észre, hogy csak az a)konfiguráció reprezentál egyszerű pixelt.


9. ábra. Példák csatolt halmazokra az $\sc S$ mozaikon

Topológia-megőrzés elegendő feltételei

Egyetlen egyszerű képelem törlése - definíció szerint - topológia-megőrző redukció, azonban több elemet tartalmazó képelem-halmazok törlésénél a topológiai korrektség nem mindig áll fenn.

Példa: legyen $\sc P = (S,2,1,B)$ a 10. ábrán levő kép, és legyen $\sc R$ az a redukció, amely $\sc P$-ről a $*$-gal jelölt fekete pixeleket törli. Könnyen ellenőrizhető, hogy a törölt pixelek mindegyike egyszerű, azonban $\sc R$ nem topológia-megőrző, hiszen egy objektumot három komponensre szakít, valamint egy objektumot teljesen töröl.


10. ábra. Példa olyan topológia-megőrző redukcióra, amely csak egyszerű pontokat töröl

2D redukciók topológia-megőrzésére Ronse dolgozta ki az alábbi elegendő feltételeket.

3. Tétel : [5] AZ $\sc{R}$ redukció topológia-megőrző, ha valamennyi $({\sc S}, k,\ov k,B)$ képre $((k,\ov{k})=(2,1),(1,2))$ teljesülnek az alábbi feltételek.