Utasítások Matlabban

Matlabban az utasításokat a parancssorba vagy egy .m programfájlba írjuk. A Matlab parancsokat pontosvesszővel zárjuk le. Fontos megjegyezni, hogy a legtöbb utasítást (például értékadó vagy deklaráló utasításokat) nem kötelező pontosvesszővel lezárni, azonban ekkor a Matlab a visszatérési értéket kiírja a parancssorba. Deklaráló vagy értékadó utasításnál ez maga az utasítás eredménye lesz.

 

Változó deklarálása

Matlabban a legtöbb változó mátrixként értelmezendő. Azok a változók, amelyek egyetlen értéket tartalmaznak 1×1-es mátrixnak és skalár értéknek is tekinthetők. Sok más nyelvhez hasonlóan a változók típusoltak (rendelkeznek valamilyen típus attribútummal). Azonban ugyanazt a változónevet egy adott utasítás-sorozatban fel lehet használni többször is oly módon, hogy a változó két különböző utasításban más-más értéket (mátrixot) képvisel és a változó típusa is megváltozik. A változó nevek választásánál és használatkor a kis- és nagybetűk különböznek, erre oda kell figyelni.

Alapértelmezésként minden változó double típusú. Típus megadásával ezen lehet változtatni (érdemes figyelembe venni a változók típusait, mert nagy méretű mátrixoknál betelhet a memória).

 

Példák:

>> a = 12
 a = 12

 

>> b = [1, 2, 3, 4]
 b =
     1     2     3     4

 

A következő példában az a változó double típusú, hanem 8 bites unsigned int típusú lesz.

 >> c = uint8(a);
  c = 12

 

Értékadás

Az értékadás az "=" operátorral történik. Értékadáskor egy mátrixnak adunk értéket. Ezt tehetjük úgy, hogy egy változónak adunk értül egy mátrixot, vagy pedig több változónak, mint vektor komponenseknek adunk értéket.

Tömb vagy vektor változónak hivatkozhatunk olyan indexű elemére is az értékadásnál, amely még nem létezik, ekkor a vektor hossza dinamikusan megnő, a köztes indexek pedig 0 értékkel inicializálódnak.

Példa:

>> a = [1, 2];
>> a(5) = 5
a =
     1     2     0     0     5

 

Függvényhívás

A függvényhívás eredménye a függvényben definiált visszatérési értéknek és formátumnak megfelelően alakul (erre részletesen később látunk példákat). A függvények vektor komponensekbe több értéket is visszaadhatnak (lásd például a size() függvényt). Az alábbi példában a beépített zeros() függvénnyel egy 2×8-as zéró-mátrixot hozunk létre.

 

Példa:

>> a = zeros(2,8)
a =
     0     0     0     0     0     0     0     0
     0     0     0     0     0     0     0     0

 

Szkript lefuttatása

Szkriptek futtatása során a parancssorba be kell írni a szkript fájl nevét. A szkripteket .m kiterjesztésű fájlba mentjük.