Vezeték nélküli gázszenzormodul szoftverfejlesztése fluktuációkkal javított érzékeléshez


Szakdolgozat mérnök-informatikus BSc szakos hallgató számára

Témavezető: Gingl Zoltán egyetemi docens

Témakör: szoftverfejlesztés/vezeték nélküli szenzorok

Műszaki Informatika Tanszék


A feladat leírása, a munka célja:

A félvezető és nanotechnológiai alapú gázszenzorok egyik kedvezőtlen tulajdonsága, hogy szelektivitásuk kicsi, a mért szenzorjelből nem lehet közvetlenül megállapítani a jelenlevő gázok típusát, koncentrációját. Gázkeverékek összetételének, koncentrációjának meghatározásához tipikusan többféle szenzor jeleinek egyidejű mérésére és analízisére van szükség.
Az utóbbi időben megjelent egy ígéretes módszer, ami egyetlen szenzor jelének mérésén alapul, viszont nem csak a jel átlagos értékét, hanem annak véletlenszerű ingadozásait is felhasználja az információszerzéshez - a módszer elnevezése ennek megfelelően "fluctuation enhanced sensing (FES)". A Műszaki Informatika Tanszéken kifejlesztett vezeték nélküli szenzormodul elektronikája alkalmas a jelek mérésére, egyelőre azonban az adatfeldolgozás kizárólag személyi számítógéppel történik.
A feladat célja egy olyan beágyazott szoftver fejlesztése, mely alkalmas a feszültségfluktuációk mérésére, a mért adatok szórásának, spektrális analízisének elvégzésére, valamint a feldolgozott információ megjelenítésére is.

A munkavégzés fontosabb lépései:

A fejlesztéshez rendelkezésre álló fontosabb erőforrások:

Kapcsolódó irodalom:


A jelentkezés feltételei


A téma kiíráasát engedélyezem.
Szeged, 2011.04.20. Gingl Zoltán, mb. tanszékvezető egyetemi docens